Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Hormonální přerušení nežádoucí březosti

Proč?

V případě, že dojde k nežádoucímu nakrytí a vy nemůžete či nechcete nechat fenu/kočku odrodit, můžete požádat o hormonální vyvolání potratu.

Kdy?

Od 25. dne potvrzené březosti.

Upozornění: preventivní podání vysokých dávek estrogenů 5., 7. a 9. den po nežádoucím nakrytí v naší ordinaci neprovádíme z důvodů vysokého rizika komplikací, které mohou vést až k úhynu zvířete. (A to ani na žádost majitele.)

Jak?

Zapište si datum nežádoucího nakrytí a za tři týdny nechte zvíře vyšetřit v ordinaci (téměř polovina nakrytí k zabřeznutí nevede). Je-li březost potvrzena, od 25.-28.dne se podává hormonální injekce (5 dnů po sobě) a kapky (8 dnů po sobě). Přerušení březosti se projeví slabým výtokem - plody se v této fázi gravidity vstřebají. K aplikaci preparátů se může přistoupit i v později, pak ale dojde ke klasickému abortu s vypuzením nedonošených plodů.

Uvedený postup je ke zvířeti velmi šetrný a nemá vliv na jeho další plodnost, přesto může být doprovázen vedlejšími účinky v podobě krátkodobého neklidu a nevolnosti do 30 minut po aplikaci  injekce. Zvíře také 1-2 týdny více pije.

 

 

Týden po ukončení léčby doporučujeme kontrolní ultrazvuk dělohy. Až do dalšího hárání věnujte pozornost zdravotnímu stavu zvířete, ve výjimečných případech se může objevit zánět dělohy (pyometra). 

zpět