O nás Ordinační hodiny Zákroky Kontakt Home

Napište nám

mujvet@mujvet.cz

 

 

 

 

 

 

 

Hormonální přerušení nežádoucí březosti

Proč?

V případě, že dojde k nežádoucímu nakrytí a vy nemůžete či nechcete nechat fenu/kočku odrodit, můžete požádat o hormonální vyvolání potratu.

Kdy?

Od 25. dne potvrzené březosti.

Upozornění: preventivní podání vysokých dávek estrogenů 5., 7. a 9. den po nežádoucím nakrytí v naší ordinaci neprovádíme z důvodů vysokého rizika komplikací, které mohou vést až k úhynu zvířete. (A to ani na žádost majitele.)

Jak?

Zapište si datum nežádoucího nakrytí a za tři týdny nechte zvíře vyšetřit v ordinaci (téměř polovina nakrytí k zabřeznutí nevede). Je-li březost potvrzena, od 25.-28.dne se podává hormonální injekce (5 dnů po sobě) a kapky (8 dnů po sobě). Přerušení březosti se projeví slabým výtokem - plody se v této fázi gravidity vstřebají. K aplikaci preparátů se může přistoupit i v později, pak ale dojde ke klasickému abortu s vypuzením nedonošených plodů.

Uvedený postup je ke zvířeti velmi šetrný a nemá vliv na jeho další plodnost, přesto může být doprovázen vedlejšími účinky v podobě krátkodobého neklidu a nevolnosti do 30 minut po aplikaci  injekce. Zvíře také 1-2 týdny více pije.

Co potom?

Týden po ukončení léčby doporučujeme kontrolní ultrazvuk dělohy. Až do dalšího hárání věnujte pozornost zdravotnímu stavu zvířete, ve výjimečných případech se může objevit zánět dělohy (pyometra). 

zpět