O nás Ordinační hodiny Zákroky Kontakt Home

Napište nám

mujvet@mujvet.cz

 

 

 

 

 

 

 

Extrakce mléčných zubů

Proč?

Zejména u malých plemen psů některé mléčné zuby nevypadnou a za ně nebo vedle nich dorostou zuby trvalé. Přemíra zubů vede k atypickému skusu a mnohem snáze se pak na zubech usazuje zubní plak, který urychluje tvorbu zubního kamene a vznik paradentózy. Nejčastěii nevypadávají špičáky, výjimkou ale nejsou ani přetrvávající řezáky.

Kdy?

Záleží na celkovém stavu chrupu. Pokud se jedná o chovné zvíře a je patrné, že přetrvávající mléčný chrup povede k vadám postavení trvalých zubů, je nutné trhat co nejdříve. V ostatních případech je vhodné vyčkat až do 7-8 měsíců věku, neboť čím je  zvíře mladší, tím je narkóza rizikovější .

Jak?

Pokud mléčné zuby drží pevně v čelisti, je nutná plná narkóza, protože kořeny psích i kočičích zubů jsou 2x tak dlouhé, než část, kterou vidíte. U částečně uvolněných zubů lze zkombinovat krátkodobé uspání s místním znecitlivěním.

Po uspání zvířete je nutné mléčný zub velmi opatrně vyviklat speciální pákou, neboť kořen zubu sedí v kostěném lůžku a je upevněný složitým a pevným systémem drobných vazů. Teprve dobře uvolněný zub je možné vytrhnout.

Jak dlouho?

Záleží na počtu trhaných zubů. Je-li zákrok prováděn v plné narkóze, dostáváte domů stabilizované zvíře na dospání. Až do plného probuzení je nutné ho chránit před chladem a hlukem. Jakékoliv urychlování probouzení je nevhodné a může vést ke křečím. Doba dospání je zcela individuální, některá zvířata spí do rána, jiná jsou za hodinu vzhůru a čilá.

Co potom?

Citlivější zvířata mohou odmítat suché granule, neboť je kousání bolí. V takovém případě krmte 1-2 dny měkkou stravou.

zpět