Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Kastrace fen

Proč?

Na rozdíl od koček se kastrace fen nedoporučuje paušálně. Ke kastraci se přistupuje, pokud nemůžete fenu během hárání ochránit před psy nebo ze zdravotních důvodů (gynekologické nebo hormonální onemocnění).
Kastraci je třeba pečlivě zvažovat u velkých fen, neboť se u nich pak může vyskytnout močová inkontinence (neschopnost zadržet moč). Kastrované feny jsou také více ohroženy hormonální dysbalancí - Cushingův syndrom nebo cukrovka, a nadváhou.

Kdy?

Po prvním háránív každém věku, pokud zdravotní stav feny umožňuje plnou anestezi. Fena by měla být v odpovídající výživové kondici, pro obézní feny je zákrok rizikovější (hůře se dávkují anestetika a dochází k vyššímu krvácení), po zákroku je zotavení pomalejší a rány se hůře hojí. Kastrovat lze i březí feny, nejlépe na počátku březosti, stejně tak je možná i kastrace při císařském řezu, ale opět dochází k větší ztrátě krve.

Jak?

Před zákrokem je nutná 12 hodinová hladovka, aby se snížilo riziko zvracení. Zákrok se provádí v plné narkóze a doba od podání anestetik do předání zvířete majiteli se pohybuje mezi 90-120 minutami.

Vlastní zákrok se zahajuje řezem kůže od pupku směrem k pánvi v délce zhruba 5-15 cm a nůžkami se pak rozstřihnou břišní svaly v místě jejich středového spojení. Speciálním háčkem se zaloví podél stěny břišní a zachytí děložní roh, na jehož konci se nachází vaječník. Vaječníky fen jsou uloženy poměrně hluboko v dutině břišní a jsou vazem připevněny k ledvinám.
Po přerušení vazu se vaječníky povytáhnou do operační rány a podváží. Pak se opatrně vystřihnou z tukového pouzdra, kterým jsou obaleny. Je-li nutné vyjmout i dělohu (přítomnost patologických změn, např. pyometra, nádory), podváže se na druhé straně krček děložní i všechny cévy probíhající v děložních vazech. U obézních fen jsou tyto cévy početnější a poměrně silné, riziko krvácení je značné. Následně jsou vaječníky (a) děloha odstřiženy a vyjmuty z dutiny břišní. Po kontrole krvácení se postupně sešijí břišní svaly, podkoží a kůže. K šití se používají speciální vstřebatelné materiály, stehy v kůži je nutné po 14 dnech vyjmout. Po ukončení operace se aplikují analgetika pro snížení pooperační bolesti, antibiotika a rehydratační roztok obohacený o aminokyseliny a vitamíny pro urychlení rekonvalescence. Rána se zalepí a feně se nasadí límec. Pacientka se předává majiteli částečně nebo zcela probuzená.

Jaké jsou možné komplikace?

Vzhledem k tomu, že zákrok probíhá v plné anestezi, otevírá se břicho a vždy se vyjímá i děloha, jsou možné postanestetické i pooperační komplikace, např. vnitřní krvácení, embolie, selhání ledvin, sepse, pooperační kýla apod. Riziko pooperačních komplikací je vyšší u obézních nebo starších fen, dále u fen trpících pyometrou (zánět dělohy).
Volejte, pokud fena ztrácí vědomí, ztěžka dýchá, je zcela apatická (nereaguje na oslovení nebo pohlazení), do 24hodin po operaci nezačne močit nebo nepije, opakovaně zvrací, má teplotu.

Co potom?

Bezprostředně po operaci zajistěte feně teplé a klidné místo, kde se může zotavit a kde ji také občas zkontrolujete. Máte-li pochybnosti, zda je fena v pořádku, zavolejte nebo přijeďte na kontrolu. Den po operaci fena polehává a pospává. Nabídněte jí kašovitou potravu, nejlépe masový vývar s rýží. Fena může potravu odmítnout, měla by se ale jít napít a vymočit.
Další den by už měla potravu přijímat, nejlépe stále kašovitou, a pít. Pokud zvíře normálně žere, další den můžete přejít na granule.
Čtvrtý den po operaci je nutné odlepit náplast a zkontrolovat ránu. Pokud se na některém místě vytvořily stroupky, koupejte je v roztoku řapíku nebo heřmánku, neboť v místě strupu není kůže srostlá a stehy by nebylo možné vyjmout bez rizika.
Po dvou týdnech od operace, je-li rána čistá a bez strupů, přijďte na vytažení stehů.

Následné 2-3měsíce omezte intenzivní pohybové aktivity, aby nedošlo k pooperační kýle.

Feny po kastraci velmi snadno ztloustnou. Snižte proto ihned množství podávané energie, tj. přejděte na light krmiva a dodržujte doporučené dávkování. Fenu prvního půl roku po kastraci měsíčně važte a nedopusťte zvýšení váhy o víc než 5%. Po této době se již nastavení organizmu stabilizuje.

UPOZORNĚNÍ: Tento zákrok v naší ordinaci neprovádíme, pacienty odesíláme na pracoviště do Rychnova nad Kněžnou, zajišťujeme pak následnou péči, kontrolu a vytažení stehů.

zpět