Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Kastrace koček

Proč?

Kočky se na rozdíl od fen mrouskají každé 2-3 týdny. Doma chovaným kočkám sice nehrozí nechtěné početí, ale jejich chování během říje může být nesnesitelné. Venku chované kočky by měly být VŽDY vykastrovány, jinak se nekontrolovaně množí a jejich potomstvo jde do stovek, vždyť již půlroční kočka může ročně přivést na svět 15-20 koťat, které se začnou za další půlrok množit stejným tempem.

Kdy?

Nejlépe ještě před první říjí, tj. kolem půl roku. Vykastrovat lze i březí kočku nebo provést kastraci při císařském řezu, je nutné ale odebrat i dělohu a dochází k větší ztrátě krve.

Jak?

Před zákrokem je nutná 12 hodinová hladovka, aby se snížilo riziko zvracení. Zákrok se provádí v plné narkóze a doba od podání anestetik do předání zvířete majiteli se pohybuje mezi 60-90 minutami. Kočky přijímáme bez objednání denně do 9 hod, k vyzvednutí jsou plně probuzené po 15.hodině.


Vlastní zákrok se zahajuje řezem kůže od pupku směrem k pánvi v délce zhruba 2-4 cm a nůžkami se rozstřihnou břišní svaly v místě jejich středového spojení. Speciálním háčkem se zaloví podél stěny břišní a zachytí děložní roh, na jehož konci se nachází vaječník. U mladé kočky mimo říji má velikost čočky. Vaječníky se vytáhnou do operační rány, podváží a odstřihnou. Pokud je nutné vzít i dělohu, operační rána se rozšiřuje, aby byl dosažitelný krček děložní. Ten se opět pečlivě podváže, podváží se i cévy procházející děložními vazy, a děloha se odstřihne a vyjme. Po kontrole krvácení se postupně sešijí břišní svaly, podkoží a kůže. K šití se používají speciální vstřebatelné materiály a kožní rána se navíc lepí tkáňovým lepidlem.
Po ukončení operace se aplikují analgetika pro snížení pooperační bolesti, antibiotika a rehydratační roztok obohacený o aminokyseliny a vitamíny pro urychlení rekonvalescence.

Jaké jsou možné komplikace?

Vzhledem k tomu, že zákrok probíhá v plné anestezi a otevírá se dutina břišní, jsou výjimečně možné postanestetické i pooperační komplikace, např. vnitřní krvácení, embolie, selhání ledvin, sepse, pooperační kýla apod.
Ihned volejte, pokud kočka ztrácí vědomí, ztěžka dýchá, je zcela apatická (nereaguje na oslovení nebo pohlazení), do 24hodin po operaci nezačne močit nebo nepije, opakovaně zvrací, má teplotu.

Co potom?

Bezprostředně po operaci zajistěte kočce teplé a klidné místo, kde se může zotavit a kde ji také občas zkontrolujete. Máte-li pochybnosti, zda je kočka v pořádku, zavolejte nebo přijeďte na kontrolu.

První den po operaci může kočka polehávat a odmítat žrát. Nabídněte jí kašovitou potravu, nejlépe masový vývar s rýží nebo kvalitní kapsičku. Kočka může potravu odmítnout, měla by se ale jít napít a vymočit. Další den by již měla potravu přijímat.

Vykastrované kočky je vhodné krmit buď domácí stravou nebo granulemi přímo určenými pro kastráty, doporučuji přejít na značková krmiva (VetLife, Proplan, Hills), zajišťující prevenci močových problémů a možné obezity.

zpět