Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Kastrace kocourů

Proč?

Kastrací venkovního koucoura zamezíte navyšování počtu toulavých koček. Vykastrovaný kocour je mazlivější (ale myši chytá), neznačkuje okolí, nevrací se každé jaro potrhaný z bitev- výrazně tak snížíte riziko, že onemocní kočičím AIDS.
Ke kastraci bytového kocoura vás zpravidla donutí typický zápach po značkování.

Kdy?

Kdykoliv, u doma chovaných kocourů nejlépe mezi 6.-9.měsícem, jakmile začíná značkovat. Kocour, který má již značkování zafixované, tak většinou činí i po kastraci, kastrací se ale sníží typický zápach.

Jak?

Před zákrokem je doporučena 12 hodinová hladovka, aby se snížilo riziko zvracení. Zákrok se provádí v sedaci kombinované s lokálním znecitlivěním a doba od podání anestetik do předání zvířete majiteli se pohybuje mezi 45-60 minutami.

Vlastní zákrok spočívá v rozříznutí kůže na šourku, vybavení varlat, podvázání cév a následném odstřižení. U zdravého zvířete dochází k velmi malému krvácení. Rány se nešijí a nechávají se zahojit přirozeným způsobem.
Po operaci se podají léky proti pooperační bolesti a antisedativa. Kocour je propouštěn domů plně probuzený a čilý.

Jaké jsou možné komplikace?

Vyskytují se velmi výjimečně u zvířat s oslabenou imunitou nebo zvířat trpících skrytým onemocněním, např. alergií na léky nebo srdeční vadou. V případě, že kocour déle než 24hodin nepije nebo má teplotu a je apatický, ihned volejte.

Co potom?

Nejsou žádná omezení, kocour může ihned normálně žrát a pohybovat se. K zahojení ran v kůži dochází během 5-7 dnů.
Někdy dochází k přechodné změně chování v důsledku rozkolísání hormonální hladiny, kocour se občas vrátí do pubertálních let, kdy má okamžiky až zdrcující aktivity. Postupně se ale zklidní a stane se mazlivějším. U některých zvířat je pozorováno přelínání.

Vykastrované kocoury je vhodné krmit buď domácí stravou nebo granulemi přímo určenými pro kastráty, doporučuji přejít na značková krmiva (VetLife, Proplan, Hills), zajišťující prevenci močových problémů a možné obezity.

zpět