Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Odstranění nádorů kůže

Proč?

Zejména starší zvířata trpí kožními nádory, které jsou většinou nezhoubné. (Nezhoubný nádor je dobře ohraničený a pohybuje  se spolu s kůží. Zhoubný nádor nemívá pravidelný tvar a bývá přirostlý ke spodině - když pohnete kůží, zůstává na místě a pohyb kůže omezuje. Často také krvácí a mokvají.) Odstranit by se měly nezhoubné nádory v případě, že rostou nebo zvíře nějakým způsobem obtěžují. Odstranění zhoubných kožních nádorů má smysl u počínajících stavů, nejeví-li nádor příznaky agresivního růstu. 

Kdy?

Čím menší nádor, tím menší jizva. Přijďte na konzultaci s nádory, které přesáhnou 1 cm nebo pokud místo krvácí či mokvá.

Jak?

Podle velikosti nádoru se zákrok provádí v plné narkóze nebo v útlumové injekci s místním znecitlivěním. Rána se šije, a byl-li nádor hluboko, zavádí se na 1-2 dny drén. Nádory, které jsou s kůží spojeny s tenkou stopkou, lze odstranit prostým podvázáním při plném vědomí.

Co potom?

Záleží na velikosti nádoru, někdy je ošetření jednorázové, jindy jsou  nutné pravidelné kontroly a převazy. U větších zásahů se podávají léky proti otoku a bolesti. Velmi důležité je zabránit zvířeti v dráždění rány olizováním nebo škrabáním, proto se v indikovaných případech krátkodobě nasazuje ochranný límec.

zpět