Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Kupírování ocásků štěňat

Proč?

Ano, to je otázka. Kupírování uší je zakázáno již od roku 1992, kupírování ocásků je u nás dosud povoleno a často požadováno, zejména u loveckých plemen. Vzhledem k tomu, že řada evropských států kupírování ocásku již nepovoluje, některé chovatelské kluby na tuto skutečnost reagují  v předstihu a do plemenného standardu uvádí ocas nekupírovaný. Zjistěte si tuto skutečnost předem!, kupírovaný ocas by byl důvodem k nezískání chovnosti.

Kdy?

Kupírování ocásků je zákonem povoleno pouze do 8 dnů stáří !!! Přijďte co nejdříve po narození štěňat. Během transportu dejte pozor, aby štěňata neprochladla, a berete-li fenu s sebou, nechte ji po dobu zákroku v autě.

Jak?

Ocásek se v místě zkrácení vyholí, vydezinfikuje a ustřihne. Na špičku se založí jeden křížový steh. Zákrok se provádí bez anesteze a umrtvení, neboť u novorozených štěňat by mohly způsobit větší komplikace než několik vteřin bolesti.

Co dál?

Ranka je natřená dezinfekční tinturou a nemusíte si jí všímat. Steh se nevytahuje - buď ho odstraní fena nebo vypadne sám.

zpět