Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Ošetření ran

Proč?

Správně ošetřené rány se lépe hojí. Včas ošetřené rány se hojí bez komplikací, a to platí především pro rány kousné.

Kdy?

Co nejdříve po poranění. Rány, které je potřeba zašít, je nutné ošetřit ještě týž den. Pozor zejména na kousné rány, které navenek vypadají neškodně! Pes totiž vždy po zakousnutí škubne a  pod kůží pokousaného zvířete se vytvoří kapsy, kde jsou ideální podmínky pro množení bakterií, jež se tam dostanou ze zubů. Navenek vidíte nepatrné ranky, ale bez ošetření vznikne do 48 hodin rozsáhlý hnisavě-nekrotický zánět.

Jak?

Vždy záleží na situaci, většinou je nutné uvést zvíře do krátkodobého spánku, aby bylo možné ránu důkladně vyčistit, popř. zavést drény nebo zašít. Jiné rány je naopak nutné rozšířit nebo otevřít. Prioritou je vždy zastavit krvácení, odstranit odumřelou tkáň, omezit infekci rány, snížit bolest a podpořit rychlé hojení.

 

 

Opět záleží na typu a rozsahu poranění, podle charakteru rány se podávají antibiotika a/nebo léky proti bolesti a otoku. Někdy je ošetření jednorázové, jindy jsou  nutné pravidelné kontroly a převazy. Velmi důležité je zabránit zvířeti v dráždění rány olizováním nebo škrabáním, proto se v indikovaných případech krátkodobě nasazuje ochranný límec.

zpět