Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Odstranění zubního kamene

Proč?

Zubní kámen odchlipuje dáseň a umožňuje tak vznik paradentózy, která se projevuje zejména zápachem z tlamy, sliněním a obtížným přijímáním potravy. Dásně jsou bolestivě nateklé, červené a snadno krvácejí, u kořenů zubů můžeme vidět hnis a bělavou odumřelou tkáň. Bez odstranění zubního kamene nelze paradentózu vyléčit. Neléčená paradentóza vede ke ztrátě zubů a onemocnění srdce a/nebo ledvin.

Kdy?

Preventivně ihned, jakmile se na zubech vytvoří souvislá vrstva nebo zubní kámen počíná zasahovat do dásně. V této době jsou zuby ještě zdravé. Odstranění zubního kamene je také nezbytný první krok při paradentóze, neboť pouhé přeléčení antibiotiky neodstraňuje příčinu, kterou je odchlípená dáseň. U některých zvířat je nutné zubní kámen odstraňovat každoročně. Vzhledem k tomu, že zásadně používáme pouze ty nejšetrnější anestetika, nemusíte mít z opakovaných zákroků strach.

Jak?

Zákrok se provádí v sedaci (zklidnění) kombinované s krátkodobou nitrožilní narkózou. Doba zákroku od aplikace sedativ po probuzení běžně trvá 40-60 minut, záleží na rozsahu kamene a rychlosti usínání a probouzení.
K odstranění zubního kamene používáme švédský dentální ultrazvuk Amdent, který je určen pro ordinace zubních lékařů. Je vybaven vyměnitelnými svítícími sondami a sprškovým chlazením. Odstranění kamene tak může být přesně zacílené a velmi šetrné. Očištěné zuby jsou pak speciálními kotoučky naleštěny, aby se kámen tak snadno neuchytával.

Co potom?

V případě rozvinuté paradentózy dostává zvíře speciální antibiotika. 1-2 dny po zákroku je vhodné podávat měkčí stravu, protože dásně mohou být podrážděné. Pak už je ale nutné pravidelné každodenní žvýkání, aby se zubní aparát zpevnil a tvorba zubního kamene zpomalila.

zpět